2011 Client Choice Awards Finalists and Winners

Best professional services firm (revenue over $200m)

Sinclair Knight Merz

Best professional services firm (revenue over $50m to $200m)

PPB

Best professional services firm (revenue under $50m)

Lawler Chartered Accountant

The Professions Awards: These awards identify the highest performing firms within each professions.

Best Accounting Firm (revenue over $500M)

  • Deloitte tickv2
  • PricewaterhouseCoopers

Best Accounting Firm (revenue $50M to $500M)

  • BDO
  • PPB tickv2
  • RSM Bird Cameron

Best Accounting Firm (revenue under $50M)

  • Lawler Chartered Accountants tickv2
  • Vincents Chartered Accountants

Best Consulting Engineering Firm (revenue over $200M)

  • Arup
  • Cardno
  • Sinclair Knight Merz tickv2
  • URS

Best Consulting Engineering Firm (revenue $50 to $200M)

  • ERM
  • Golder Associates tickv2
  • pitt&sherry

Best Consulting Engineering Firm (revenue under $50)

  • Alluvium Consulting tickv2
  • Energetics
  • Wood & Grieve Engineers

Best Law Firm (revenue over $200M)

  • Blake Dawson tickv2
  • Freehills
  • Mallesons Stephen Jaques
  • Minter Ellison

Best Law Firm (revenue $50 to $200M)

  • Henry Davis York
  • Herbert Geer tickv2
  • Lander & Rogers
  • Maddocks

Best Law Firm (revenue under $50M)

  • Carter Newell Lawyers
  • Hopgood Ganim
  • Johnson Winter & Slattery
  • Swaab Attorneys tickv2

The Attribute Awards – these represent the firms who rated highest on specific attributes: value, exceptional service, innovation and client care. The Market Leader Award is for the firm most seen as being a leading firm and is a measure of brand strength.

Best value

  • Energetics tickv2
  • Golder Associates
  • Herbert Geer
  • Johnson Winter & Slattery

Most innovative

  • Arup tickv2
  • Blake Dawson
  • Energetics
  • Mallesons Stephen Jaques

Exceptional service

  • Energetics
  • Golder Associates
  • Johnson Winter & Slattery
  • Wood & Grieve Engineers tickv2

Outstanding client care

  • Energetics
  • Johnson Winter & Slattery
  • Kemp Strang
  • Wood & Grieve Engineers tickv2

Market Leader

  • Ernst & Young
  • KPMG
  • Mallesons Stephen Jaques
  • PricewaterhouseCoopers tickv2

The Specialist Awards: These awards are rated by clients in specialised areas and firms in all professions are eligible.

Best ASX Top 100 provider

  • AECOM
  • Deloitte
  • Freehills
  • gadens lawyers tickv2

Best C-Suite provider

  • Baker & McKenzie
  • Blake Dawson
  • Coffey
  • Mallesons Stephen Jaques tickv2

Best tax provider

  • BDO
  • Freehills tickv2
  • Mallesons Stephen Jaques
  • RSM Bird Cameron

The Sector Awards: These awards are rated by clients that work in specific industry and firms in all professions are eligible.

Best professional services sector provider

  • Blake Dawson
  • Henry Davis York
  • Hunt & Hunt
  • PPB tickv2

Best building and construction sector provider

  • Aurecon
  • Cardno
  • Ernst & Young tickv2
  • Golder Associates

Best finance and insurance sector provider

  • Gilbert + Tobin tickv2
  • BDO
  • Blake Dawson
  • Freehills

Best government & community sector provider

  • Arup
  • Clayton Utz
  • Golder Associates tickv2
  • Maddocks

Best property & construction sector provider

  • Aurecon
  • Cardno
  • Golder Associates tickv2
  • Mallesons Stephen Jaques

Best mining sector provider

  • Coffey
  • Ernst & Young
  • Golder Associates tickv2
  • Sinclair Knight Merz

Best manufacturing, wholesaling & retail sector provider

  • Deloitte
  • GHD
  • Freehills tickv2
  • Minter Ellison

Best primary, infrastructure and utilities sector provider

  • Aurecon
  • Golder Associates
  • Mallesons Stephen Jaques tickv2
  • Sinclair Knight Merz

The State Awards: These awards are rated by clients in different states and firms in all professions are eligible.

Best Australian Capital Territory firm

  • Clayton Utz tickv2
  • Mallesons Stephen Jaques
  • Sinclair Knight Merz

Best South Australia firm

  • BDO
  • Sinclair Knight Merz tickv2
  • URS

Best New South Wales firm

  • Golder Associates
  • Lawler Partners tickv2
  • Swaab Attorneys

Best Victoria firm

  • Piper Alderman
  • Sinclair Knight Merz
  • URS tickv2

Best Queensland firm

  • DLA Phillips Fox tickv2
  • Golder Associates
  • Vincents Chartered Accountants

Best Western Australia firm

  • Blake Dawson
  • Golder Associates
  • Wood & Grieve Engineers tickv2