CCA Winners

2022 Client Choice Awards Winners

Accounting & Consulting Services

FeeSynergy logo
CAANZ logo

Best Accounting & Consulting Services Firm
(<$30m revenue)

Lucas & Co Chartered Accountants

Lucas & Co Chartered Accountants

Finalists

AIM S Australia
Allan Hall Business Advisors
AstuteMed
Tilenni Stiles & Associates

Best Accounting & Consulting Services Firm
($30-$50m revenue)

Accru

Accru

Finalists

Vincents

Best Accounting & Consulting Services Firm
($50-$200m revenue)

HLB Mann Judd

HLB Mann Judd

Finalists

McGrathNicol
PKF
SW Accountants & Advisors

Best Accounting & Consulting Services Firm
(>$200m revenue)

RSM

RSM

Finalists

BDO
Grant Thornton
Pitcher Partners

Accounting & Consulting Services Specialists

Accountancy Insurance
CAANZ logo

Best Auditing Firm
(<$30m revenue)

Allan Hall Business Advisors

Allan Hall Business Advisors

Best Business Advice Firm
(<$30m revenue)

Allan Hall Business Advisors

Allan Hall Business Advisors

Best Financial Planning Firm
(<$30m revenue)

Tilenni Stiles & Associates

Tilenni Stiles & Associates

Best HR Consulting Firm
(<$30m revenue)

Workplace Wizards

Workplace Wizards

Best Management Consulting Firm
(<$30m revenue)

Keogh Consulting

Keogh Consulting

Best Self Managed Super Fund Firm
(<$30m revenue)

Allan Hall Business Advisors

Allan Hall Business Advisors

Best Tax Firm
(<$30m revenue)

Lucas & Co Chartered Accountants

Lucas & Co Chartered Accountants

Built & Natural Environment Consulting

Deltek logo

Best Built & Natural Environment Consulting Firm (<$30m revenue)

Lawson Surveys

Lawson Surveys

Finalists

4Sight Consulting
Comber Consultants
Core Consultants
Middleton Group

Best Built & Natural Environment Consulting Firm ($30-$50m revenue)

ETHOS URBAN

ETHOS URBAN

Finalists

Cox Architecture
Pattle Delamore Partners

Best Built & Natural Environment Consulting Firm ($50-$200m revenue)

Wallbridge Gilbert Aztec

Wallbridge Gilbert Aztec

Finalists

ACOR
Douglas Partners
Tonkin + Taylor
Urbis

Best Built & Natural Environment Consulting Firm (>$200m revenue)

SMEC

SMEC

Finalists

Mott MacDonald
Stantec
WSP
WSP Golder

Built & Natural Environment Consulting Specialists

Deltek logo

Best Acoustical Consulting Firm
(<$30m revenue)

Resonate Consultants

Resonate Consultants

Best Architecture Firm
(<$30m revenue)

R ARCHITECTURE

R ARCHITECTURE

Best Consulting Engineering Firm
(<$30m revenue)

Core Consultants

Core Consultants

Best Consulting Surveying Firm
(<$30m revenue)

Lawson Surveys

Lawson Surveys

Best Environmental Firm
(<$30m revenue)

Core Consultants

Core Consultants

Best Heritage Consulting Firm
(<$30m revenue)

Comber Consultants

Comber Consultants

Best Landscape Architecture Firm
(<$30m revenue)

Isthmus Group

Isthmus Group

Best Planning Firm
(<$30m revenue)

4Sight Consulting

4Sight Consulting

Best Project Management Firm
(<$30m revenue)

AT&L and Associates

AT&L and Associates

Best Quantity Surveying Firm
(<$30m revenue)

MCG Quantity Surveyors

MCG Quantity Surveyors

Best Traffic & Transport Consulting Firm
(<$30m revenue)

IMPACT

IMPACT

Best Urban Design Firm
(<$30m revenue)

Isthmus Group

Isthmus Group

Law & Related Services

ALPMA logo

Best Law & Related Services Firm
(<$30m revenue)

New South Lawyers

New South Lawyers

Finalists

Adornato Law
D’Angelo Legal
Marino Law
O’Reilly Workplace Law
The Fold Legal

Best Law & Related Services Firm ($30-$50m revenue)

Cooper Grace Ward

Cooper Grace Ward

Finalists

Dentons Kensington Swan
DLA Piper NZ

Best Law & Related Services Firm ($50-$200m revenue)

Simpson Grierson

Simpson Grierson

Finalists

Chapman Tripp
Johnson Winter & Slattery
McCabes
McCullough Robertson

Best Law & Related Services Firm
(>$200m revenue)

Gilbert + Tobin

Gilbert + Tobin

Finalists

Corrs Chambers Westgarth
Herbert Smith Freehills
King & Wood Mallesons
Norton Rose Fulbright

Law & Related Services Specialists

LEAP logo
ALPMA logo

Best Banking & Finance Firm
(<$30m revenue)

The Fold Legal

The Fold Legal

Best Commercial & Business Firm
(<$30m revenue)

New South Lawyers

New South Lawyers

Best Criminal Law Firm
(<$30m revenue)

Pascoe Criminal Law

Pascoe Criminal Law

Best Dispute Resolution & Litigation Firm
(<$30m revenue)

Marino Law

Marino Law

Best Employment & Industrial Firm
(<$30m revenue)

O'Reilly Workplace Law

O’Reilly Workplace Law

Best Family Law Firm
(<$30m revenue)


Cudmore Legal

Cudmore Legal

Best Insurance Law Firm
(<$30m revenue)

The Fold Legal

The Fold Legal

Best Personal Injury Firm
(<$30m revenue)

D'Angelo Legal

D’Angelo Legal

Best Property & Planning Firm
(<$30m revenue)

New South Lawyers

New South Lawyers

Best Conveyancing Firm
(<$30m revenue)

Genuine Conveyancing

Genuine Conveyancing

Finalists

Adornato Law
Brown & Brown Conveyancers
Conveyancing Connection

Specialist IP & Related Services

ALPMA logo

Best Specialist IP & Related Services Firm (<$20m revenue)

Michael Buck IP

Michael Buck IP

Best Specialist IP & Related Services Firm (>$20m revenue)

FB Rice

FB Rice

Finalists

AJ Park
Shelston IP (now part of Spruson & Ferguson)

Overall Awards

Australian Council of Professions

Best Professional Services Firm
(<$30m revenue)

Lawson Surveys

Lawson Surveys

Best Professional Services Firm
($30-$50m revenue)

Accru

Accru

Best Professional Services Firm
($50-$200m revenue)

Wallbridge Gilbert Aztec

Wallbridge Gilbert Aztec

Best Professional Services Firm
(>$200m revenue)

SMEC

SMEC

Industry Awards

Governance Institute of Australia logo

Best Provider to Construction & Infrastructure

Douglas Partners

Douglas Partners

Finalists

ACOR
Tonkin + Taylor

Best Provider to Financial & Insurance Services

MinterEllisonRuddWatts

MinterEllisonRuddWatts

Finalists

Corrs Chambers Westgarth
Deloitte
Gilbert + Tobin
Grant Thornton

Best Provider to Government & Community

Tonkin + Taylor

Tonkin + Taylor

Finalists

Herbert Smith Freehills
Russell Kennedy
WSP

Best Provider to Mining, Oil & Gas

Gilbert + Tobin

Gilbert + Tobin

Finalists

Allens
Ashurst
Herbert Smith Freehills

Best Provider to Power & Utilities

Herbert Smith Freehills

Herbert Smith Freehills

Finalists

Beca
Jacobs

Best Provider to Property

Stantec

Stantec

Finalists

Douglas Partners
Urbis

CX Awards

ICON logo

Best CX Firm: Accounting & Consulting Services

Accru

Accru

Finalists

HLB Mann Judd
McGrathNicol
SW Accountants & Advisors

Best CX Firm: Built & Natural Environment Consulting

ETHOS URBAN

ETHOS URBAN

Finalists

Cox Architecture
Pattle Delamore Partners
SJB Planning
Wallbridge Gilbert Aztec

Best CX Firm: Law & Related Services

Kingston Reid

Kingston Reid

Finalists

Cooper Grace Ward
DLA Piper NZ
Johnson Winter & Slattery
Simpson Grierson

Best CX Firm: Specialist IP & Related Services

FB Rice

FB Rice

Finalists

AJ Park
Shelston IP (now part of Spruson & Ferguson)
Spruson & Ferguson

Innovation Awards

Most Innovative Accounting & Consulting Services Firm

Accru

Accru

Finalists

HLB Mann Judd
McGrathNicol
SW Accountants & Advisors

Most Innovative Built & Natural Environment Consulting Firm

Cox Architecture

Cox Architecture

Finalists

ETHOS URBAN
HASSELL
Pattle Delamore Partners

Most Innovative Law & Related Services Firm

DLA Piper NZ Simpson Grierson

DLA Piper NZ and Simpson Grierson

Finalists

Cooper Grace Ward
Russell Kennedy

Most Innovative Specialist IP & Related Services Firm

FB Rice

FB Rice

Finalists

AJ Park
Shelston IP (now part of Spruson & Ferguson)

Want to take part in Client Choice Awards 2023?

If you think your firm has what it takes to succeed in the next edition of Client Choice Awards then click the ‘Learn More’ button now. Choose your firm’s profession, check out the FAQs to see what’s involved and join our waiting list to be the first to find out when applications for Client Choice Awards 2023 open.